Wiadomości z rynku

piątek
22 listopada 2024

Rok finansowy ze słabym popytem na usługi logistyczne

Dachser utrzymuje kurs i rozszerza swoją globalną sieć
21 czerwca 2024

Fot. Dachser

 
Po „boomie” gospodarczym w logistyce wynikającym z pandemii koronawirusa i ogólnoświatowych zakłóceń w łańcuchach dostaw, w 2023 r. branża powróciła do normalności. Dachser był wśród firm, których rok finansowy charakteryzował się słabym popytem na usługi logistyczne wobec znacznej nadwyżki mocy produkcyjnych i gwałtownego spadku stawek frachtu lotniczego i morskiego. W rezultacie przychody Grupy spadły do około 7,1 mld euro, czyli o 12,5% mniej w porównaniu z rokiem poprzednim. Wolumen przewiezionych ładunków w transporcie spadł o 4,6% do około 77,4 miliona przesyłek, podczas gdy tonaż zmniejszył się o 6,5% do około 40,0 mln ton. Burkhard Eling, CEO Dachser: – Pomimo słabej globalnej gospodarki i trudnego otoczenia rynkowego, w 2023 r. łańcuchy dostaw były pod znacznie mniejszym obciążeniem, co pozwoliło nam skupić się na poprawie wydajności, wykorzystaniu zdolności produkcyjnych i jakości. Jednocześnie poczyniliśmy znaczne inwestycje w rozbudowę naszych sieci. W porównaniu z rokiem 2019, ostatnim przed kryzysem, obroty w 2023 r. były o ponad 25 procent wyższe. W tym czasie Dachser odnotował obroty w wysokości około 5,7 miliarda euro.

Ekspansja globalnej sieci

W 2023 r. firma dokonała strategicznych przejęć i utworzyła nowe spółki joint venture w Holandii (Müller Fresh Food Logistics), Australii i Nowej Zelandii (ACA International), Japonii (50% joint venture Dachser Japan), Włoszech (80% joint venture Dachser & Fercam Italia), RPA (przejęcie 100% udziałów Dachser South Africa) i Szwecji (Frigoscandia). Spośród nich tylko przejęcia w Holandii i Oceanii w pierwszej połowie roku są uwzględnione w danych dotyczących przychodów w 2023 roku.

– W 2023 r. świadomie przyjęliśmy antycykliczne i dalekowzroczne podejście do inwestycji: rozbudowaliśmy naszą europejską sieć drobnicową we Włoszech, dokonując trzeciego co do wielkości przejęcia w historii naszej firmy. Zdobyliśmy kluczowe dla logistyki produktów spożywczych rynki w krajach Beneluksu i Skandynawii. Co więcej, mamy teraz własne lokalizacje na dużych rynkach zagranicznych w Japonii i Australii – komentuje Burkhard Eling.

Biorąc pod uwagę aktualne prognozy gospodarcze, Dachser nadal spodziewa się niskich wolumenów i jedynie niewielkiego wzrostu przychodów w 2024 roku.
– Dążąc do osiągnięcia naszego celu, jakim jest zdobycie pozycji najbardziej zintegrowanego dostawcy usług logistycznych na świecie, nadal inwestujemy w rozbudowę i doskonalenie naszych sieci, cyfryzację, działania na rzecz klimatu i oczywiście naszych pracowników – mówi Burkhard Eling. W 2023 roku Dachser zainwestował ponad 244 mln EUR, a w 2024 roku planuje zwiększyć tę kwotę do ponad 500 mln EUR.

Rozwój działalności w szczegółach

Obszar logistyki drogowej DACHSER Road Logistics – który obejmuje transport i magazynowanie towarów przemysłowych i konsumpcyjnych („European Logistics") oraz żywności („Food Logistics") – zwiększył swoje przychody o 1,8% do 5,8 mld EUR w 2023 roku. Dla porównania, liczba przesyłek spadła o 4,7%, a przewieziony tonaż o 6,5%.

Linia biznesowa European Logistics wygenerowała przychody w wysokości 4,4 mld EUR, mniej więcej na równi z rekordowym rokiem 2022. We wszystkich europejskich jednostkach biznesowych panowała dobra koniunktura, a na czele znalazła się Iberia ze wzrostem przychodów o ponad 2 procent. Liczba przesyłek i tonaż ogólnie spadły ze względu na słabą gospodarkę Niemiec, co miało również negatywny wpływ na ściśle ze sobą powiązane kraje w regionie Europy Północno-Środkowej.

Linia biznesowa Food Logistics również miała udany rok finansowy w 2023 r., odnotowując 9,7-procentowy wzrost przychodów do poziomu 1,4 mld EUR. Ten skok przychodów wynikał z pozytywnego rozwoju biznesu w oddziałach w Niemczech, a także ze wzrostu związanego z nieorganicznym przejęciem Müller Fresh Food Logistics w Holandii i zakupem pozostałych udziałów w Dachser Hungary. Łącznie DACHSER Food Logistics przetransportował 10,9 miliona przesyłek, nieco więcej niż w poprzednim roku, podczas gdy tonaż spadł o 3,8%.

W obszarze biznesowym Air & Sea Logistics wystąpiło połączenie słabego popytu i znacznie większej przepustowości w transporcie lotniczym i morskim. Gwałtownie spadające stawki frachtowe były odpowiedzialne za zmniejszenie przychodów o 46,3% – w porównaniu do 2022 r. – do 1,3 mld EUR. Liczba przesyłek wzrosła o 2,4%, podczas gdy tonaż spadł o 7,9%.

Logistyka kontraktowa – połączenie transportu, magazynowania i usług o wartości dodanej dostosowanych do potrzeb klienta – w 2023 roku również przeszła ekspansję na dużą skalę. Dachser zainwestował w dodatkową zdolność magazynową w ciągu roku i zwiększył liczbę miejsc paletowych do prawie 400.000. Operator logistyczny oferuje obecnie łącznie ponad 3 miliony miejsc paletowych w 164 placówkach magazynowych na pięciu kontynentach.

Integracja Road Logistics oraz Air & Sea Logistics

Patrząc w przyszłość, Burkhard Eling ogłosił, że Dachser jeszcze bardziej skupi się na ścisłej integracji obszarów biznesowych Road Logistics oraz Air & Sea Logistics:
– Aby zapewnić naszym klientom na całym świecie wysoką jakość i niezawodność, jeszcze ściślej łączymy procesy i systemy naszych dwóch obszarów biznesowych w celu opracowania zintegrowanego, globalnego rozwiązania w zakresie transportu drobnicowego „od drzwi do drzwi”, które nazywamy Global Groupage.

W 2023 r. liczba pracowników Dachser wzrosła o ponad 1.100 osób do około 34.000. Wynika to z ekspansji zespołów sprzedaży i IT, a także przejęć Müller Fresh Food Logistics i ACA International. (red)
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.