Wiadomości z rynku

piątek
22 listopada 2024

Polska przystąpiła do protokołu e-CMR

To pierwszy krok do przejścia z dokumentacji papierowej na elektroniczną
12 lipca 2019

Dawid Korczyński - Adwokat

 

14 czerwca 2019 r. Polska przystąpiła do protokołu dodatkowego do Konwencji CMR w sprawie elektronicznego listu przewozowego (zwanego e-CMR). Protokół wejdzie w życie 11 września 2019 r. Nie oznacza to jednak, że przewoźnicy już mogą zastąpić papierowe dokumenty elektronicznymi.
Przyjęcie protokołu to dopiero pierwszy i niezbędny krok w drodze do przejścia z dokumentacji papierowej na elektroniczną. Teraz trzeba poczekać na wdrożenie systemu, uzgodnienie procedur i ich realizacji.

Protokół e-CMR dodano już w 2008 r.

Protokół e-CMR, dodano do konwencji w lutym 2008 r., a wszedł on w życie 5 czerwca 2011 r. W praktyce e-CMR został po raz pierwszy wykorzystany na początku roku 2017, w transporcie pomiędzy Hiszpanią i Francją (źródło: iru.org).

Korzyści z e-CMR

Do korzyści płynących z dygitalizacji nie trzeba nikogo przekonywać. E-CMR zachowuje wszystkie korzyści jakie wiążą się z dokumentem papierowym CMR. Dodatkowo jednak spowoduje obniżenie kosztów obsługi oraz zwiększy przejrzystość. Międzynarodowa Unia Transportu Drogowego (IRU) jako najważniejsze zalety wprowadzenia e-CMR podkreśla: Niższe koszty - koszty obsługi mogą być nawet trzy do czterech razy niższe; - szybsza administracja dzięki ograniczonemu wprowadzaniu danych, brakowi obsługi papieru, bez faksowania / skanowania / wymiany listów, bez archiwizacji papieru itp.; - szybsze fakturowanie; - zmniejszenie rozbieżności w dostawie i odbiorze; Większa przejrzystość - dokładność danych; - kontrola i monitorowanie przesyłki; - dostęp w czasie rzeczywistym do informacji i dowodu odbioru i dostawy; Elektroniczny list przewozowy powinien również łatwo poddawać się integracji z innymi usługami elektronicznymi wykorzystywanymi przez firmy transportowe, logistyczne oraz ich kontrahentów. Dlatego, w przypadku jego wdrożenia powinny zniknąć problemy z dostarczeniem dokumentów. Powinno to usprawnić proces reklamacyjny, fakturowanie, skrócić czas oczekiwania na płatność.

Wprowadzenie e-CMR to już tylko kwestia czasu

Na faktyczne wykorzystanie e-CMR przez polskich przewoźników trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Pierwsze kroki zostały jednak już wykonane. Jego wprowadzenie to duże korzyści zarówno dla samych przewoźników, jak i dla ich kontrahentów.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.