Wiadomości z rynku

czwartek
14 listopada 2024

Rodzinna firma mierzy się z najlepszymi

Firmy
19.09.2014 00:00:00
Zaczynali 25 lat temu w garażu, a dziś firma Gniotpol jest liczącym się nie tylko w kraju, ale i w Europie producentem przyczep i zabudów do samochodów użytkowych, znanym szczególnie z konstrukcji aluminiowych. Jubileuszowe obchody zorganizowano 27 sierpnia w Opolskim Centrum Wystawienniczo-Kongresowym.
W uroczystości udział wzięło około 300 gości. Wśród nich klienci, przedstawiciele współpracujących firm, producentów podwozi oraz władz samorządowych i wojewódzkich.
Gala z rodzinnym akcentem
Gniotpol to firma rodzinna i jej przedstawiciele - zarówno Kazimierz Gniot, Prezes Zarządu Gniotpol Sp. z o. o. Zakład Kurznie, jak i jego syn, Wojciech Gniot, Prezes Zarządu Gniotpol Sp. z o. o. Zakład Odrowąż - mocno to akcentowali, składając sobie wzajemnie podziękowania i podkreślając, że sukces firmy był możliwy do osiągnięcia dzięki wsparciu całej rodziny. Najlepszym klientom wręczono okazjonalne statuetki, a przybyli goście, a także przedstawiciele załogi nie szczędzili słów uznania kierownictwu przedsiębiorstwa, które w ciągu 25 lat, bez udziału obcego kapitału, wyrosło z małego garażowego warsztatu na firmę konkurującą z najlepszymi producentami zabudów i przyczep. Podkreślano, że Gniotpol nie podejmuje się produkcji masowej, lecz koncentruje się na indywidualnych zamówieniach swoich klientów.
Impreza była okazją do zaprezentowania najnowszych produktów i rozwiązań technologicznych firmy. W hali Centrum Wystawienniczo-Kongresowego oraz obok niej urządzono sporą wystawę najnowszych pojazdów marki Gniotpol. Można było zobaczyć m.in. nową, superlekką, pełnogabarytową aluminiową naczepę jednoosiową, o długości 13,6 m i o unikatowej szerokości wewnętrznej 2.504 mm. Pojazd osadzony jest na aluminiowej ramie i wyposażony w aluminiowe drzwi. Naczepę spięto z ciągnikiem Iveco Eurocargo.
Wystawiono także lekkie zestawy z przyczepami. Wśród nich 40-tonowe, na podwoziu Mercedesa Actrosa, Scanii R i Volvo FH, 23-tonowy na podwoziu MAN-a TGL oraz 12-tonowe, w których rolę konia pociągowego spełniają Mercedes Atego i Iveco Eurocargo.
Wśród atrakcji wieczoru było podniebne akrobatyczno-taneczne show oraz konkurs dla gości prowadzony przez Roberta Burneikę, siłacza, którego wizerunek pojawia się od pewnego czasu na zabudowach Gniotpolu. R. Burneika, w właściwie Robertas Burneika, znany jako tzw. Hardkorowy Koksu - litewski kulturysta, mieszkający na stałe w Las Vegas, jest współautorem a jednocześnie bohaterem filmów zachęcających do trenowania kulturystyki. Nie przypadkowo promuje pojazdy Gniotpolu, jako lekkie i przez to zdolne więcej... unieść.
Bez obcego kapitału
Gniotpol jest firmą rodzinną, ze 100-procentowym polskim kapitałem, założoną przez Kazimierza oraz Krystynę Gniot w 1989 roku. Obecnie firma posiada dwa zakłady produkcyjne - w Kurzniach i Odrowążu, gdzie wytwarza ponad 800 indywidualnych jednostek transportowych rocznie, zatrudniając 180 specjalistów. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom produktowym, pełnemu przekrojowi własnych homologacji oraz zrównoważonemu rozwojowi firma rokrocznie odnotowuje kolejne rekordy w wielkości produkcji oraz sprzedaży. Dziś słynie przede wszystkim z produkcji nadwozi i pojazdów aluminiowych.
Stałe badania produkowanych przez Gniotpol pojazdów przez uznane jednostki DEKRA, TDT i ITS zaświadczają o niezawodności i bezpieczeństwie ich konstrukcji. Oprócz niezbędnych dzisiaj homologacji EU pojazdy z Kurzni i Odrowąża posiadają certyfikaty bezpieczeństwa przewożonych ładunków oraz wytrzymałości nadwozi: EN12642 XL, VDI2700 i DAIMLER 9.5. Z kolei system ISO 9001 oraz system ERP pomaga producentowi w utrzymaniu najwyższych standardów jakościowych, zarówno w produkcji, jak i okresie posprzedażnym.
Wyprodukują i doposażą
Podstawą produkcji Gniotpolu dziś są przestrzenne zestawy pojazdów, z aluminiowymi ramami i podłogami. Opatentowany niedawno system szerokości wewnętrznej wynoszącej 2.504 mm rewolucjonizuje system transportu gabarytowego. Dzięki zastosowaniu ram, podłóg oraz komponentów aluminiowych są to najlżejsze zestawy transportowe na rynku, w pełnym zakresie konfiguracji DMC oraz wymiarów - od popularnych zestawów do 12 t DMC, do maksymalnych 40 t.
W produkcji standardowej są przyczepy, naczepy i zabudowy skrzyniowe, plandekowe, kurtynowe, kontenerowe i izotermiczne, kłonicowe, dłużycowe i komunalne. Produkuje się tu też specjalistyczne naczepy do przewozu maszyn budowlanych, wielkogabarytowe oraz na indywidualne zamówienie.
Dzięki posiadanym uprawnieniom oraz wyspecjalizowanej kadrze fachowców, firma oferuje kompleksowe doposażanie podwozi samochodów ciężarowych w zakresie m.in. autoryzowanej zmiany rozstawu osi, montażu i modernizacji urządzeń HDS, montażu i napraw wind hydraulicznych, montażu dodatkowych zbiorników paliwa, wyciągarek hydraulicznych, kabin sypialnych i spoilerów, wprowadzenia instalacji pneumatycznej i ABS w celu umożliwienia ciągnięcia przyczepy.
Zarówno wystąpienie Wojciecha Gniota, jak i wystawa pojazdów zapowiadają, że Gniotpol zaskoczy nas jeszcze niejednym awangardowym rozwiązaniem technicznym i nowymi, efektywniejszymi produktami.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.